BottomBannerList

Deniz Börülcesi (Salicornia Cress)

Marka : Greenada
Fiyat : ₺4,90(KDV Dahil)

Bağ olarak gönderim yapılmaktadır. Mevsimsel geçişlere bağlı olarak ürünlerimiz değişkenlik gösterebilir. Çıkışı yapılan ürünlerinizin taze bir şekilde elinize ulaşması adına lütfen kargonuzu takip ediniz.

HAFTA İÇİ  SAAT 15:00’TEN SONRA VERİLEN SİPARİŞLER BİR SONRAKİ GÜN KARGOYA VERİLİR.

- Taze olması adına ürünlerimizi günlük hasat olarak göndermekteyiz, sipariş ettiğiniz ürün kalmamış ise kargo çıkışı bir sonraki gün  yapılır.

Bağ

Artır Azalt

Deniz Börülcesi Satışı - Greenada Deniz Börülcesi 


Deniz Börülcesi ıspanakgiller familyasına ait şifalı bitkilerden biridir. Deniz kıyılarında gelgit sonrası deniz suyu çekildikten sonra yetişen Deniz Börülcesi  bünyesinde bulunan tuz ve de ekşilik ile çok leziz bir bitkidir. Deniz börülcesi halk arasında “kurşun otu” veya “tuzlu ot” olarak da bilinir.
Sonbahar ayında denizdeki tuzu daha çok kendi bünyesinde topladığından dolayı yemek daha zor olmaktadır. Deniz börülcesi yaz başında toplanır.Ülkemizde Tuz gölü çevresinde, Aksaray da, Ereğli de, Burdur da ve de Tarsus kıyısında da yetişir. Sonbahar dönemi Deniz Börülcesi toplanacaksa 24 saat kadar tatlı suda bekletmenizde fayda vardır.

Sofraların en lezzetli mezesi olan Deniz börülcesini illa balık menüleri ile birlikte sunmanız gerekmiyor. Bol zeytinyağı ve sarımsak ile hazırlanan börülceyi dilediğiniz menü ile birlikte servis edebilirsiniz.

Tarif: Zeytinyağlı Deniz Börülcesi

Önceden kaynattığınız suya atacağınız börülceleri sert saplarından ve köklerinden ayırmayı unutmayın. 8 dakika kadar haşlanan börülceleri süzüp soğuk su ile şoklayın. Şoklayıp yeşilliği sabitlenen börülceleri ucundan tutup çekin. Kılçıklarından ayrılan börülceleri ayrı bir tabağa alarak bolca zeytinyağı ve sarımsak ile servis edebilirsiniz.

Püf Noktası

Börülce hazırlamanın püf noktası iyi ayıklanması ve kıvamında haşlanmasından geçiyor. Fazla haşlanan börülcelerin kılçıklarını ayıklarken ezilmelerini istemezsiniz.

Çerez Kullanımı