heade bar sarı

Fesleğen 25 Gr

5,00
Fiyat : ₺6,99(KDV Dahil)
Yerli Üretim ve Greenada

PAZARTESİ - SALI - ÇARŞAMBA GÜNLERİ VERECEĞİNİZ SİPARİŞLERİNİZ, EN GEÇ 3 İŞ GÜNÜ İÇİNDE KARGOYA VERİLECEKTİR. PERŞEMBE - CUMA - CUMARTESİ - PAZAR GÜNLERİ VERECEĞİNİZ SİPARİŞLER, HAFTA SONU KARGODA KALMAMASI ADINA PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN, GÜNLÜK HASATLARIMIZ İLE İŞLEME ALINACAKTIR.

25 Gr.

Artır Azalt

 

Taze Fesleğen Satışı - Greenada Taze Fesleğen

 
 
Fesleğen Nedir?

Ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Ocimum cinsini oluşturan tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitkidir. Yetişkin fesleğenlerin boyları genellikle 20 ile 60 cm arasında değişir. Anayurdu Güney Asya'dır. Ancak, Akdeniz havzası ülkeleri ile Türkiye'de Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde sıkça yetiştirilmektedir. Kare kesitli, boydan boya kabarık çizgili ve yeşil renkli gövdesi, bitki tabanına inildikçe kırmızılaşır. Oval biçimli yaprakları kenarları dişli, sivri uçlu ve koyu yeşil renkli olur. Yaz sonunda açan çiçekleri beyaz, pembe ya da sarımsı beyaz renklidir. Küçük tohumları koyu kahverengi ve gözyaşı biçimlidir .Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak kullanılır.
fesleğenin faydaları : yararları sakinleştirici özelliği ile vücudu rahatlatan. Enerji verici. İştah açan. Hazımsızlığı giderici. Öksürüğü ve baş dönmesini kesen. Ağız içindeki yaralara karşı faydalı. Arı sokmasında zehrin etkisini azaltıcı. fesleğen çayı yapılıp içilirse bağırsak gazlarını giderici. Cildi rahatlatan. Fesleğen ile hazırlanan losyonlarla saç derisine masaj yapılırsa saç köklerini güçlendiren. Fesleğen yağı selülit şikayetlerini azaltıcı özelliği vardır.
 
 
Çerez Kullanımı