heade bar sarı

Kırmızı Kuzu Kulağı 150 Gr

0,00
Fiyat : ₺9,90(KDV Dahil)
Yerli Üretim ve Greenada

PAZARTESİ - SALI - ÇARŞAMBA GÜNLERİ VERECEĞİNİZ SİPARİŞLERİNİZ, EN GEÇ 3 İŞ GÜNÜ İÇİNDE KARGOYA VERİLECEKTİR. PERŞEMBE - CUMA - CUMARTESİ - PAZAR GÜNLERİ VERECEĞİNİZ SİPARİŞLER, HAFTA SONU KARGODA KALMAMASI ADINA PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN, GÜNLÜK HASATLARIMIZ İLE İŞLEME ALINACAKTIR.

150 Gr.

Artır Azalt

Kırmızı Kuzu Kulağı Satışı - Greenada Kırmızı Kuzu Kulağı

 

Kırmızı Kuzu kulağı (Rumex acetosella), 20-50 cm boyunda, kırmızı gövdeli kuzukulağıgiller familyasından çok yıllık bir bitki türü.

Yapraklarda potasyum okzalat, oksalik asit, köklerde ise tanen, antrakinon türevleri, nişasta, reçine, şekerler vardır. Ayrıca kuzu kulağı, A, B, C vitaminleri, demir ve fosfor yönünden de zengindir.

Ok biçimli tüysüz yaprakları ve pembe renkli çiçekleri vardır. Bol miktarda oksalik asit içeren ekşi yaprakları sebze olarak yenir. Ayrıca halk arasında yapraklarından hazırlanan lâpalar çıban tedavisinde kullanılır.

Ekşi ot da denilen kuzukulağı C vitamini bakımından oldukça zengindir.

 

Vitamin ve mineral bakımından zengin besin değerlerine sahip olan kuzu kulağı, ister çiğ olarak ister salata, çorba veya börek içi tariflerinde kullanılabiliyor.

 

Özellikle doğal ekşi tatları arayanlar için leziz bir seçenek olan kuzu kulağını hem yapraklarını hem de saplarını tek başına yiyebilirsiniz. Ayrıca ince doğrayıp yoğurt veya zeytinyağı eşliğinde meze olarak tüketebilirsiniz. Yeşil yaprakları salatalara renk ve mayhoş bir lezzet katan kuzu kulağı, sofrasında farklı doğal ürünler veya çeşniler isteyenlerin damaklarını keyiflendiriyor.

Çerez Kullanımı